Paweł Zaremba-Śmietański
Publikacje, książki, wywiady
Książki:
Świadomy inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki
Wydawnictwo: Onepress
Opis (za Wydawcą):
[…]Świadomy inwestor w prosty i zwięzły sposób pokazuje, jak przeprowadza się wyceny w obowiązującym obecnie standardzie. Równocześnie jednak autor książki w wielu miejscach rezygnuje z tradycyjnego spojrzenia na różne aspekty wycen – niekiedy nawet celowo nieco prowokacyjnie. Szczególnej uwadze Czytelnika polecamy nowatorskie podejście do inwestowania na giełdzie, jak również autorską metodę szacowania wartości – będącą właśnie odpowiedzią na problem „z rynkiem coś jest nie tak”. Bo rzecz jasna trudności związane z wyceną wartości spółek giełdowych nie wynikają z problemów rynku, tylko z przedstawianej nam jego wizji i stosowanych metod wycen. Sam rynek ma się świetnie.
Recenzje:
Rzeczpospolita ARP
Oceń potencjał spółki
Każdy gracz giełdowy zdaje sobie sprawę z roli, jaką pełni prawidłowa ocena potencjału spółki notowanej na parkiecie. Paweł Zaremba–Śmietański, wieloletni inwestor, byry makler i analityk, wskazuje na nowatorskie zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas tego procesu.
Książka przeciwstawia się wielu uznanym do tej pory regułom. Autor rozprawia się m.in. z wycenami akcji, dokonywanymi na podstawie popularnej metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Krytykuje też, niesprawdzającą się jego zdaniem, teorię o efektywności rynków oraz mity, takie jak „tnij straty” czy „nie uśredniaj”. Jednocześnie proponuje wiele własnych rozwiązań, mających na celu ukierunkowanie czytelnika na drogę prawdziwego inwestowania.
MIESIĘCZNIK KAPITAŁOWY BB
[…]
Paweł Zaremba-Śmietański w książce „Świadomy inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki™ udowadnia, że na wartość na rynku należy spojrzeć w sposób kompleksowy, zarówno od strony fundamentów (stosowanie wyceny, np. opartej na przepływach pieniężnych, metody mnożnikowej, majątkowej czy mało popularnej w Polsce – opcji rzeczywistych), jak i analizy technicznej, która pozwala śledzić ogólne nastroje na rynku i z pewnym prawdopodobieństwem przewidywać potencjalne, możliwe na rynku zachowania inwestorów.
[…]
Web Audit - Robert Drózd
To druga książka Zaremby-Śmietańskiego, tu skupienie na sposobach wycen spółek giełdowych. Autor dość mocno polemizuje z przyjętą powszechnie w świecie finansów metodą zdyskontowanych przepływów (DCF). Rzecz dla zdecydowanych fundamentalistów.
Świadomy inwestor – recenzja Rafała Janika
Fragment: Analiza fundamentalna – książki warte przeczytania / Maklerska
Możliwości i pułapki pomnażania pieniędzy
Wydawnictwo: Wolters Kluwer
Gdy widmo kryzysu wciąż krąży po świecie, wiele osób zadaje sobie pytanie:
jak chronić i pomnażać majątek? Kiedy jest dobra koniunktura gospodarcza, a na
rynkach panuje hossa, wydaje się to łatwe. Ale po nocy przychodzi dzień, a po
dniu noc, po hossie zaś zawsze nadchodzi bessa, a po bessie hossa. Jak się w tym
znaleźć? Czy bessa musi być tylko okresem strat? Jak unikać pułapek rynkowych?
O tym między innymi jest ta książka.
Frag. Przedmowy
Książka nominowana do IV edycji nagród „Economicus” Dziennika Gazety Prawnej
Pieniądze leżą na parkiecie. Giełda dla niepokornych
Wydawnictwo: Onepress
Opis (za Wydawcą):
Modelowy czytelnik tej książki to osoba, która weszła lub wchodzi już na drogę do zostania zawodowym inwestorem. To częste marzenie. Kto by nie chciał mieć pokaźnego konta inwestycyjnego i nie chodzić codziennie do pracy…
Sama książka nie uczyni Cię jeszcze rekinem giełdowym, ale…
Giełda może uwolnić Cię od konieczności zarobkowania na etacie, pod warunkiem, że poznasz ją dogłębnie. Przede wszystkim jednak musisz nauczyć się myśleć samodzielnie, a więc oddzielić prawdę o inwestowaniu od półprawd i mitów na temat giełdy, jakimi karmią nas w mediach, na studiach i w literaturze poświęconej tej tematyce. Wszystko to są w gruncie rzeczy „niby-prawdy” – wiedza tak uproszczona, że staje się kłamstwem.
Paweł Zaremba-Śmietański napisał książkę dla ludzi, którzy interesują się giełdą, chcą na niej zarabiać, ale czują, że muszą gruntownie poznać zagadnienie – oddzielając prawdę od mitów. Po przeczytaniu tej pozycji nic na rynku kapitałowym nie będzie takie samo, jak przedtem… […]
Recenzje:
Gazeta Giełdy PARKIET PZ
W księgarniach przybywa ostatnio książek poświęconych tematyce giełdowej. Co ciekawe, coraz więcej pozycji pisanych jest przez polskich autorów. Często są to eksperci, którzy przez wiele lat pracowali na polskim rynku kapitałowym i uznali, że zdobyta przez nich wiedza warta jest przelania na papier. Jedną z takich pozycji jest książka Pawła Zaremby-Śmietańskiego pod tytułem „Pieniądze leżą na parkiecie. Giełda dla niepokornych”. Autor związany jest z rynkami od 18 lat – doświadczenie zdobywał jako pracownik instytucji finansowych i podczas prywatnych inwestycji. Obecnie jest dyrektorem działu operacji kapitałowych w DM IDMSA i jednym z czołowych polskich specjalistów giełdowych, zwłaszcza w dziedzinie emisji publicznych. Taki bagaż doświadczeń stanowi wartość dodaną tej książki, zwłaszcza z perspektywy polskich inwestorów, którzy inwestują głównie na GPW i chcieliby lepiej zrozumieć realia warszawskiego parkietu. Warto tu zaznaczyć, że pozycja ta nie jest przeznaczona dla początkujących graczy, ale raczej dla takich, którzy o mechanizmach funkcjonowania rynku kapitałowego trochę już wiedzą i chcieliby poznać inny, miejscami odbiegający od głównego nurtu, punkt widzenia. Zaremba-Śmiatański często zajmuje bowiem pozycję krytyka. Uważa, że aby inwestować z sukcesem, trzeba kwestionować powszechnie uznane prawdy i autorytety oraz zawsze pytać, dlaczego. W książce rozlicza się z wieloma teoriami (rynek efektywny, fale Elliotta itp.), chcąc pokazać, że praktyka a teorią to zupełne odrębne światy. Nie jest to nic odkrywczego, ale dla początkujących inwestorów zauroczonych modelami typu CAPM czy strategiami obiecującymi fortunę może to być dobra lekcja pokory. Poza tym lektura oferuje alternatywne metody selekcji spółek i doboru momentów kupna i sprzedaży akcji. Na końcu książki jest zdanie: giełda może uwolnić Cię od konieczności zarobkowania na etacie, pod warunkiem że poznasz ją dogłębnie. Pozycja ta może stanowić pierwszy etap tego poznawania…
Rzeczpospolita c.a.
Aby inwestować z sukcesem, trzeba kwestionować powszechnie uznane prawdy i autorytety oraz zawsze pytać dlaczego?” – tak zaczyna swoją książkę Paweł Zaremba-Śmietański, obecnie dyrektor działu operacji kapitałowych w DM IDM SA. Autor odnosi się do wielu popularnych teorii znanych na rynku kapitałowym. Poddaje je subiektywnej ocenie, a wiele z nich kwestionuje. To również swego rodzaju poradnik inwestycyjny. Znajdziemy w nim elementy analizy technicznej i fundamentalnej oraz wskazówki, jak i kiedy kupić akcje. Zaremba postanowił przelać na papier swoje osiemnastoletnie obserwacje i doświadczenia. To książka dla ludzi, którzy z rynkiem kapitałowym mieli już coś wspólnego. Bez wiedzy na temat giełdy i zasad, jakie nią rządzą, raczej nie ma co siadać do lektury.
POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI .N
Zacznijmy – w ślad za Wydawnictwem Onepress – od dosyć istotnego sprostowania. Otóż wbrew rozpowszechnianemu przez wieki mniemaniu, pieniądze nie leżą już na ulicy. Teraz – jak ujął to w tytule swojego poradnika Paweł Zaremba -Śmietański – „Pieniądze leżą na parkiecie”. Autor dodaje, gwoli formalności, w podtytule, iż proponowany przez niego barwny, acz klarowny wykład, to obraz „Giełdy dla niepokornych”. Ów niepokorny to może być na przykład osoba, która weszła lub wchodzi na krętą drogę finansów, w nadziei na zostanie przynajmniej półzawodowym inwestorem. Marzenie jest w pełni uzasadnione, bo kto nie chciałby mieć pokaźnego konta inwestycyjnego i o wiele więcej świąt w życiu, niż to kalendarz przewiduje… Niestety, sama książka nie uczyniła jeszcze nikogo rekinem giełdowym, ale ta lektura to może być dobry początek. A gdy już przynajmniej będziemy pod finansowym szczytem – a gra na giełdzie jest przedsięwzięciem obarczonym sporą dozą ryzyka… – możemy rozejrzeć się za opracowanym przez grono specjalistów poradnikiem „Menedżer do zadań specjalnych. Czasowe zarządzanie przedsiębiorstwem”. To nowe zajęcie – zwane z angielskiego interim management („zarządzanie czasowe”) – polega na spełnianiu roli wysoko wykwalifikowanego menedżera do rozwiązania złożonego problemu w firmie. Poradnik powstał w oparciu o doświadczenia interim managerów aktywnych na polskim rynku i we współpracy z nimi. Temat przybliżany jest od strony teoretycznej, ale przede wszystkim prezentowane są studia przypadków z konkretnych, przeprowadzonych i zakończonych sukcesem projektów. Kolejny niewątpliwy plus tej publikacji to ten, że autorzy dzielą się przykładami z rodzimego rynku, a czytelnik może je odnieść do swoich zawodowych doświadczeń.
Publikacje
i wywiady:

„Świadomy inwestor” – oczekiwania związane z wyceną spółki | Podcast
Czy istnieje obiektywna wartość spółki?Co nam mówią wyceny analityków?W jakim tempie powinny rosnąć spółki?Jak dokładne są wyceny i co ile je aktualizować?Tego wszystkiego dowiesz się z fragmentu publikacji „Świadomy inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki” autorstwa Pawła Zaremby-Śmietańskiego. Książka w prosty i zwięzły sposób pokazuje, jak przeprowadza się wyceny w obowiązującym obecnie standardzie oraz wskazuje jednocześnie na słabości całego procesu. Doskonała pozycja dla...
Pułapki wyceny spółek giełdowych metodą porównawczą
Artykuł opublikowany na stronie www.maklerska.pl „Wszystko jest warte tyle, ile kupujący zgodził się zapłacić” – miał rzec Publiliusz Syrus. Na tym, pozornie oczywistym, stwierdzeniu opiera się określanie wartości wszystkich dóbr, w szczególności wycen spółek giełdowych metodą porównawczą. Rzymski aforysta nie doprecyzował jednak warunków brzegowych swojego bon motu. Twierdzenie jest bowiem prawdziwe, jeżeli mamy rynek wolny, konkurencyjny, płynny, a warunki sprzedaży lub dostawy jasne i...
Metody wyceny zależą od odbiorcy i specyfiki spółki. Paweł Zaremba-Śmietański | cz. II
Pewnie każdy się zgodzi, że metody wyceny powinny dobierane w zależności od specyfiki spółki. Ale czy pomyślałbyś, że warto wziąć też pod uwagę odbiorcę, do którego jest adresowana? Tak przekonuje Paweł Zaremba-Śmietański, jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce specjalistów od ofert publicznych. Wprowadził na giełdę około 50 spółek, realizował fuzje i przejęcia o łącznej wartości 8 mld zł. Jest autorem książek „Świadomy inwestor”, „Możliwości i pułapki pomnażania...
„Rzeczywista” wartość akcji nie istnieje. Paweł Zaremba-Śmietański | cz. I
Celem wyceny jest ustalenie aktualnej wartości spółki. Mój dzisiejszy rozmówca twierdzi jednak, że obiektywna wartość spółki nie istnieje. Od czego zależy wartość spółki? Z jaką dokładnością możemy ją określić? Czy różnica między wyceną a kursem akcji wynika z nieefektywności rynku? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Zaremba-Śmietański, jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce specjalistów od ofert publicznych. Wprowadził na giełdę około 50 spółek, realizował fuzje i przejęcia o łącznej...